niedziela, 7 czerwca 2015

Spotkanie z Iwoną Chmielewską

zapraszają
14 czerwca (niedziela), godz. 12.00
Plac Zwycięstwa 1

Mistrzowie polskiej sztuki (nie tylko) ilustracji.
O czym może opowiedzieć obraz?
Spotkanie z Iwoną  Chmielewską
i jej autorskimi książkami „Oczy” i „abc.de”
(fot.gazeta.pl)

Dla małych i dużych, o sztuce patrzenia  i dostrzegania, darze „otwierania oczu”, rozumienia i umiejętności przyglądania się temu, co nas otacza.

O kulturze i języku, otwierających nam „okna na świat”. O pytaniach, które prowokują nas do poszukiwań i zastanowienia się czym jest współcześnie „wiedza” i „mądrość”.

Premierowe spotkanie książki „abc.de” z dziećmi, przenikliwymi obserwatorami rzeczywistości – jak podkreśla Iwona Chmielewska, w wyjątkowy sposób związana także z Łodzią i jej wielokulturową historią

Regelinda – uśmiechnięta Polka z katedry w Naumburgu.  Znajdziecie ją w tej książce.
Jako Polka też uśmiecham się do nie tak obcego mi języka i bliskiej mi kultury.
Dużo zawdzięczam mojej babci Huldzie Jaeger, która uczyła mnie niemieckich wierszyków i śpiewała do snu Stille Nacht, nie tylko zimą.
Była prostą łódzką tkaczką, ale ją też znajdziecie w tej książce.
Babciu, chyba się tego nie spodziewałaś.
Iwona Chmielewska


Najnowsza książka Iwony Chmielewskiej, o tajemniczym i intrygującym tytule „abc.de”, to ukłon oddany kulturze niemieckiej, a zarazem opowieść o europejskiej historii i tożsamości. Ten „myślący alfabet” wzbogacony o kontekst języka francuskiego, angielskiego i polskiego tworzy wyjątkowy projekt artystyczny. To publikacja uniwersalna i otwarta w swojej narracji, adresowana do czytelników w każdym wieku (z materiałów wydawcy)

W programie:
  • ·    wspólne przyglądanie się, czytanie i interpretowanie książek:

„Oczy”  tekst i ilustracje: Iwona Chmielewska, Wydawnictwo Warstwy 2014
„abc.de” tekst i ilustracje: Iwona Chmielewska, Wydawnictwo Warstwy 2015
  • ·       spotkanie i warsztaty twórcze z Iwoną Chmielewską

Wybitną  twórczynią autorskich książek obrazowych (picturebooks),  ilustratorką książek dla dzieci i dorosłych. Jej prace publikowane są m.in. w Korei Południowej (gdzie zdobyła ogromne uznanie i popularność), w Niemczech, Hiszpanii, Japonii, Chinach, Meksyku, Portugalii, na Tajwanie. Wielokrotnie nagradzana w Polsce i zagranicą. Dwukrotnie otrzymała „ilustratorskiego Oskara”- Bologna Raggazzi Award (2011 i 2013 r.). Mieszka i pracuje w Toruniu.
  • ·         projekcje filmów animowanych

·          
Cena biletu: 12 zł


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz